Konu Bilgileri
Microsoft Intune Genel Bakış Yazar: leojely
Okunma: 184 Yorum: 0
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

leojely 08-27-2017, 06:34 PM   
#1

Bu bölümümüzde ise Microsoft Intune Nedir? Bu soruyu cevaplamaya çalışacağım ve portala genel bakış yapacağız. Microsoft Intune = SCCM + Active Directory + WSUS ifadesini kullanarak özetlenebilir.
Şirket yapınızın çok büyük ve dağıtık olduğunu düşünün ve saha da çalışan takımlarınız, pazarlama ekipleriniz, satış danışmanları ve her yapının vaz geçilmezi teknik ekiplerinizin J olduğunu düşünün. Bu şekilde bir yapı var ise merkezi olarak her şeyi kontrol altına almak çok zor olacaktır. Çalışanlarınızın neler yaptığını bilemeyeceksiniz veya bunlar için çok büyük projeler yapmanız gerekecek ve ciddi maliyetlere katlanacaksınız. Bunları yapmanız yetmeyecek bu kadar büyük yapıyı yönetecek uzman ekipler bulundurmanız gerekecekve tüm bu yapıyı 7/24 ayakta tutmanız gerekecek. Sırf Active Directory erişmesi gereken kullanıcılar olduğu için VPN konfigürasyonları ve bunların dışarıdan gelebilecek ataklara karşı savunmanız da gerekecek. Aklıma gelen belirli durumları sizlerle paylaştım. Microsoft bu durumun farkına varıp tüm bu karmaşayı kaldıracak merkezi yerden kontrol sağlayacak, tek bir merkezden kısıtlama kuralları yazabileceğiniz veya hak tanımlayabileceğiniz, şirket içinde olsun veya dışarıda olsun bu kuralların her yerde çalışmasını sağlayabileceği, bunun yanında merkezi olarak güncellemeleri dağıtabileceğiniz, bir hizmet olarak Microsoft Intune ürününü çıkardı. Bu ürünle bilgisayarlarınızı kontrol altına alabileceğiniz gibi Cep telefonları ve tabletleri de kontrol edebiliyorsunuz.
Kısa açıklamadan sonra panelimize oturum açıyoruz. Aşağıdaki gibi son derece sade olan arayüz bizi karşılıyor. Tüm yönetimi Web portalı üzerinden yapıyoruz, bu durumda bize şirketimizi her yerden ekstra bir ayar yapmadan yönetmemize imkân sağlar. Kısaca sekmelerde neler var onlara bir göz atalım.
resim
Resim-1

GRUPLAR
Kullanıcılarınızın kullandığı cihazlara göre belirli gruplar altında toplayabiliyoruz. Gruplandırmalar ne işimize yarar derseniz, dağıtık yapınız ve farklı cihazlarınız var ise yapınızı daha rahat yönetebilmenizi sağlar. Ayrıca IOS için yazdığınız kural Android telefon için geçerli olmayabilir veya bilgisayar için yazılan kurallar için boş yere telefonlara Grup ilkeleri ataması yapılmasının anlamı yoktur. Gruplar sayesinde daha düzenli ve kontrol edilebilir bir yapı sağlayabilirsiniz
resim
Resim-2

UYARILAR
Yönetim sekmesinde yapmış olduğunuz kuralları burada izleyebilirsiniz. Örneğin yazdığınız kurallarda çakışma olup olmadığı, istemci makinalardaki hizmet sorunları, dağıttığınız uygulamaların hatalı olduğu vb… durumları izleme imkânına sahipsiniz. Bu bölümde önemli olan noktalardan biri ise eğer istemcilerinizde destek talebi gelmiş ise buradan takip edebiliyoruz ve Microsoft Easy Assist yardımı ile destek verebiliyoruz. Bu özelliğin kullanılabilmesi için istemcilerde ve desteği verecek kişide Live Meeting programının yüklenmiş olması gerekmektedir.
resim
Resim-3

UYGULAMALAR
Şirketinizde kullanmak istediğiniz uygulamaları buradan ekleyebilir, cihazlarınıza dağıtabilirsiniz ve görüntüleyebilirsiniz. Şirketinize almış olduğunuz yazılımların lisanslarını burada tanımlayabilirsiniz.
resim
Resim-4

İLKE
Bu sekmede ise Mobil cihazlarınız (IOS, Android, Windows Phone) ve/veya bilgisayarlarınıza kurallar tanımlayabilirsiniz. Yazılım güncellemeleri için kurallar yazabilirsiniz veya Exchange Online için izin veya yasaklama kuralları tanımlayabilirsiniz. Cihazlar için uyumluluk kuralları da bu bölümde tanımlayabiliyoruz.
resim
Resim-5

RAPORLAR
Tüm yapılandırmalarınız ile ilgili raporlamaları bu bölümde yapılandırabilirsiniz. Biraz bilgi vermek gerekirse, başarısız olan güncelleme raporlarını bu sekmeden toplayabiliyoruz. Benim en çok hoşuma giden ise mobil cihaz veya bilgisayarlarınızda envanteri çıkarabiliyoruz. Satın almış olduğunuz lisansların raporlamasını yapabilirsiniz. Ayrıca cihazlarınıza uyumsuz olan uygulamaları da raporlayabilirsiniz.
resim
Resim-6

YÖNETİM
Yönetimsel tüm işlemlerimizi buradan yapılandırabiliyoruz. Eğer büyük bir yapınız var ise bu yapıyı bir kişinin yönetmesi mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda Cihaz kaydı yöneticisi, hizmet yöneticisi ve kiracı yöneticisi gibi hesap türleri arasından ilgili kişileri yetkilendirebilirsiniz. Diğer bölümümüzde detaylarına gireceğiz
resim
Resim-7

resim
Resim-8

Bu bölümümüzde Microsoft Intune ürününe genel bir bakış yaptık. Diğer bölümüzde ise detaylarına ineceğiz ve uygulamalarla ürünümüzü daha iyi tanıyacağız.
Bul
Alıntı


Microsoft Intune Genel Bakış Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


[-]
Etiketler
microsoft intune bakış genel


Foruma Git: