Konu Bilgileri
Windows 8 Enterprise ile adım adım Windows To Go ayarları Yazar: leojely
Okunma: 234 Yorum: 0
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

leojely 08-27-2017, 06:42 PM   
#1

Internette daha uzun ve karışık yöntemlerle (örneğin DISKPART kullanarak) Windows To Go ayarlarını yapmayla ilgili bilgiler olsa da, Windows 8 Enterprise’ın içinde Windows To Go ayarlarını kolayca yapmaya yarayan bir sihirbaz bulunmakta. Bu yazıda da Windows 8 Enterprise Release Preview içerisinde gelen bu sihirbazı kullanarak Windows To Go ayarları nasıl yapılıyor onu anlatacağım.

 
Ayarları görmeden önce Windows To Go’nun standart bir kurulumla farkları neler onlara bakalım:
 • Veri kaybı olmasını engellemek amacıyla hibernate ve sleep modları varsayılan olarak kapalı geliyor. Group policy kullanarak açılabilir durumdalar.

 • Windows To Go ile boot ettğinizde kullandığınız bilgisayarın diskini göremiyorsunuz. Aynı şekilde Windows To Go USB diskini hazırladıktan sonra bir bilgisayara taktığınızda Windows Explorer’da bu disk görünmüyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu tamamen güvenlik amaçlı.

 • TPM (Trusted Platform Module) desteklenmiyor. TPM tek bir bilgisayara özel olduğu ve Windows To Go farklı bilgisayarlarda çalışabilecek şekilde tasarlandığı için TPM desteklenmiyor.

 • Windows Recovery Environment yok. Eğer Windows To Go kurulumunu kurtarmanız (recover) gerekirse temiz bir Windows 8 imajıyla yeniden kurmanız gerekiyor.

 • Push Button Reset (Windows’u yeni kurulmuş haline döndürme) yok. Yine Windows To Go farklı bilgisayarlarda çalışacağı düşünerek tasarlandığından ve tek bilgisayara özel bir standart sürücü yapısı mevcut olmadığından Push Button Reset özelliği mevcut değil.
 
Yukarıda Windows To Go farklı bilgisayarlarda çalışabilecek şekilde tasarlandı dedim. Bu gerçekten harika bir özellik. Windows To Go USB diski bir bilgisayara ilk defa taktığınızda, Windows To Go tüm donanımı tanıyıp gerekli sürücüleri otomatik olarak kuruyor ve bilgisayarı hazır hale getiriyor.

Ön bilgilerden sonra artık kuruluma başlayalım. Start Screen’deyken arama kutusuna Windows To Go yazıyoruz. Sağdan Settings seçtiğimizde bize Windows To Go seçeneğini gösteriyor. Windows 8 tarafında en sevdiğim özelliklerden biri de bu şahsen 

Gelen ekranda takılı olan USB diski görebiliyoruz. Burada benim kullandığım disk, Kingston tarafından Windows To Go için üretilmiş 32GB USB 3.0 bir disk. USB 3.0 diskin Windows To Go için kullanılabilmesi için gerekli en önemli özellik, diskin bilgisayara takıldığında bilgisayarda normal bir USB disk gibi Removable Disk olarak değil de Fixed (sabit) bir disk olarak görünüyor olması.

Next ile devaö ettiğimizde kurulum için gerekli olan imajın yerini göstermemiz gerekiyor. Burada aslında göstermemiz gereken dosya install.wim. Bunu yapmanın en pratik yolu Windows 8 ISO dosyasına sağ tıklayıp Mount seçeneğini seçmek, ki bu da bir diğer Windows 8 güzelliği.
resim
Mount ettiğimizde direk Computer altında görebiliyoruz ISO’yu. Aşağıdaki ekran görüntüsünde DVD Drive (E Smile olarak görünüyor örneğin.

Next ile devam ettiğimizde BitLocker ayarını yaptığımız ekran geliyor. BitLocker çok basit anlamıyla USB disk üzerindeki verileri şifrelemeye yarayan bir özellik. Kişisel bilgilerinizi USB diskte bulunan bilgisayarda taşıyacağınız için, BitLocker’ı mutlaka aktif hale getirin.

Create dediğimizde işlem başlamış olacak. Ekranda uyarıyor ama USB disk üzerinde bulunan her şeyin silineceğini tekrar hatırlatayım.

İşlem devam ediyor, bu aşamanın ne kadar süreceği tamamen kullandığınız USB diskin hızıyla alakalı.


Son olarak bize bilgisayar yeniden başlatıldığında otomatik olarak Windows To Go’nun devreye girmesini isteyip istemediğimizi soruyor. Ben başka bir bilgisayarda kullanacağım için bu soruya Hayır cevabı veriyorum. Bu soruya cevap verince artık Windows To Go USB diskimiz hazır hale gelmiş oluyor.

Bilgisayarınıza Windows To Go USB diskinizi takıp USB’den boot ettiğinizde, ilk aşamada gerekli donanım ayarları otomatik olarak yapılacak. Sonrasında ise yeni bilgisayarınız gelecek artık karşınıza.
Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki makalede görüşmek dileği ile…
Bul
Alıntı


Windows 8 Enterprise ile adım adım Windows To Go ayarları Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


[-]
Etiketler
to enterprise ile windows go adım ayarları 8


Foruma Git: