Konu Bilgileri
Windows BIOS'a gömülü lisansı bulma Yazar: Darwin
Okunma: 172 Yorum: 0
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Darwin 08-27-2017, 07:04 PM   
#1

Merhaba arkadaşlar.Sabah farklı bir forumda konu gördüm benle aynı dertte olan bir arkadaş bilgisayarına ilk aldığı keyi kurmak istiyordu nasıl bulacağını soruyordu.Bende 1 2 cevap yazdım.Bi arkadaş lisansların biosa gömülü olduğunu söyledi.Bende araştırmaya koyulup çözümü buldum.Hadi konuya geçelim.

"Bilgisayarın ilk lisansını bulma,Windows lisans bulma,Windows BIOSA gömülü lisansı bulma,bilgisayarımın ilk geldiğindeki lisansı nasıl bulabilirim,windows orjinal lisansımı bulmak istiyorum gibi sorulara cevap olan konumuza başlıyorum"

BIOS‘a gömülü ürün anahtarını öğrenmek için ise RWEverything isimli uygulamaya ihtiyacımız var. Bu uygulamanın 64bit portable sürümünü buraya tıklayarak edinebilirsiniz. Ürün anahtarımızı görebilmek için öncelikle uygulamayı yönetici izinleriyle çalıştırıyoruz:

resim

Burada kırmızı ile işaretlediğim ACPI butonuna tıklıyoruz, açılan pencereden ise MSDM sekmesine geçiyoruz.

resim

Kırmızı içine alıp siyahla üzerini çizdiğim alanlarda BIOS‘ta kayıtlı Windows lisans anahtarınız yer alıyor.

Ve bir arkadaşın farklı bir sitedeki yorumu;

"Sırf merakımdan, kontrollü deneyini de yapmış olmak için, bilgisayarıma farklı bir Windows 8 sürümünü, farklı bir ürün anahtarıyla kurup her iki araç ile de tekrar kontrol ettim. Bahsi geçen ilk araç yükleme sırasında kullandığım ürün anahtarını gösterirken, RWEverything‘de yine BIOS‘taki ürün anahtarımı gördüm. Gerçekten BIOS‘taki ürün anahtarıma erişebildiğimi kendi kendime kanıtladığım için tekrar orjinal Windows‘uma geri dönüş yaptım. Yaşasın boş zamanlar! "
Bul
Alıntı


Windows BIOS'a gömülü lisansı bulma Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


[-]
Etiketler
a windows lisansı bios gömülü bulma


Foruma Git: