Hoşgeldin Misafir
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/Email:
  

Şifre
  

Çevrimiçi Forum Ekibi
Şuanda Çevrimiçi Forum Ekibi Yok :(
Çevrimiçi: 0
Gizli: 0

Çevrimiçi Forum Ekibi
Şuanda Çevrimiçi Forum Ekibi Yok :(
Çevrimiçi: 0
Gizli: 0

Çevrimiçi Forum Ekibi
Şuanda Çevrimiçi Forum Ekibi Yok :(
Çevrimiçi: 0
Gizli: 0

Forumlarda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Üye Sayısı: 31
» En Son Üyemiz: jeet
» Konu Sayısı: 877
» Mesaj Sayısı: 897

Tam İstatistik

Çevrimiçi:
Şu anda 4 çevrimiçi kullanıcı var.
» 0 üye | 4 Misafir

En Son Konular
PHP ile Matematik İşlemle...
yazar Sait Karaali
12-31-2017, 10:02 AM
SSD İle Pc Hızlanması Olu...
yazar Sait Karaali
12-31-2017, 08:06 AM
Sami Khedira, Saçlarını D...
yazar Sait Karaali
12-24-2017, 09:15 AM
Silkroad Online Karakterl...
yazar ReiS1453
12-22-2017, 07:10 PM
CS:GO’ya, PUBG’ye Benzer ...
yazar Sait Karaali
12-20-2017, 04:58 PM
Oyun Mod Platformundan He...
yazar Sait Karaali
12-20-2017, 04:55 PM
Merhaba
yazar Sait Karaali
12-16-2017, 08:15 PM
WEBMASTER'LARIN DİKKATİNE...
yazar psychoko
12-15-2017, 08:18 PM
Sitenizi google`a en hızl...
yazar psychoko
12-15-2017, 08:07 PM
En İyi 5 Anti-Fidye Yazıl...
yazar Sait Karaali
12-10-2017, 10:23 AM

 
  PHP ile Matematik İşlemleri
Gönderen: Sait Karaali - 12-31-2017, 10:02 AM - Forum: WebMaster - Cevap Yok

PHP Kod:
PHP ile her türlü matematik işlemini yapabilme şansınız vardırBu olay genellikle tüm programlama dilleri için geçerlidirFakat bizi ilgilendiren kısmı PHP olduğu için işlemlerimizi bununla yapacağız.

Size toplamaçıkarmaçarpma ve bölme işlemlerinin nasıl yapıldığını göstereceğim.
Öncelikle toplama işlemi ile başlıyoruz.


?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
<?php
 
$sayi1  
5;
$sayi2  12;
$toplam $sayi1 $sayi2;
 
echo 
"Toplam Sayı :".$toplam."<br>";
 
?>
Gördüğünüz gibi + operatörünü kullanarak 5 ile 12‘yi topladık. Ekranda çıkan sonuç 17 olacaktır.

Çıkarma işlemini – operatörünü kullanarak yapıyoruz.

?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
<?php
 
$sayi1  
10;
$sayi2  5;
$kalan  $sayi1 $sayi2;
 
echo 
"Kalan Sayı :".$kalan."<br>";
 
?>
Çarpma işlemini * operatörünü kullanarak yapıyoruz.

?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
<?php
 
$sayi1  
7;
$sayi2  10;
$sonuc  $sayi1 $sayi2;
 
echo 
"Çarpışma Sonucu Çıkan Sayı :".$sonuc."<br>";
 
?>
Bölme işlemini / operatörünü kullanarak yapıyoruz.

?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
<?
 
$sayi1  
20;
$sayi2  4;
$bolme  $sayi1 $sayi2;
 
echo 
"Bölme Sonucu Oluşan Sayı :".$bolme."<br>";
 
?>
Siz bunları form üzerindende yapabilirsiniz. Zaten anlaşılmayacak bir durumda yok.
Şimdilik bu kadar yeter. 

Bu öğeyi yazdır

  SSD İle Pc Hızlanması Olurmu
Gönderen: Sait Karaali - 12-31-2017, 08:06 AM - Forum: PC Donanım & Yazılım Dökümanları - Cevap Yok

SSD nedir ?SSD disklerin bilgisayarlarımızda kullandığımız HDD'nin daha geliştirilmiş ve performanslı halidir.HDD'ler mekanik disklerden oluşurken SSD dahili devrelerden ve bellek yongalarından faydalanır.HDD'ye göre çok avantajlıdır.SSD Disk ile HDD farkları nelerdir ?HDD içerisinde bulunan metal disklerin dönmesi ile veriyi kayıt eder ancak SSD aynı bir flash bellek mantığı ile daha hızlı olarak çalışır içerisinde hareketli hiçbir şey bulunmaz.Peki biz yukarıda böyle bahsediyoruz ama SSD'ler gerçekten bilgisayarları hızlandırıyor mu fayda sağlıyor mu ? işte bu sorunun cevabını sizlere vermeye çalışacağım ben HP Pavilion G6 2277st bir laptop kullanıyorum bilgisayarımın özellikleri çokta kötü sayılmaz.Bilgisayarım HP Pavilion G6 2277st Özellikleri :Intel® Core™ i5-3210M CPU @ 2.50GHz
4 GB Ram
320 GB HDD
AMD Radeon HD 7600M Series
Intel® HD Graphics 4000
Yukarıdan gördüğünüz gibi bilgisayarımın özellikleri çok kötü değil ancak ben bilgisayarımı ilk aldığım günden beri iyi bir performans alamadım ve bu durumdan çok şikayetçi oldum ve bu yazıyı okuyan sizler sevgili okurlar gibi araştırmalara başladım.Bilgisayarımı hızlandırmak için en ekonomik olarak aklıma gelen ilk şey RAM yükselmek oldu aynen bu şekilde de denedim kendime bir bütçe hazırlayıp4GB Samsung 1600MHz RAM aldım.Hemen bilgisayarımı söküp zaten var olan4GB Micron Technology 1600MHz RAM'ın yanına taktım total de bilgisayarımın RAM'ı 8 GB oldu bana göre çok yeterli bir rakamdı ve bilgisayarım hızlanacaktı.Hemen bilgisayarımı açtım ancak sonuç VASAT nerede ise gözle görülebilir bir değişiklik hiç olmamış bilgisayarım halen çok yavaştı.Yavaşlığını anlatmam gerekirse bilgisayarımda Windows 8.1 işletim sistemi yüklüydü ve nerede ise 1 dakikadan uzun sürede açılıyordu.Ram yükseltmesinden sonra hiç bir gelişme kaydemediğim için canım çok fazlası ile sıkıldı ve hemen yine araştırmalara koyuldum.Zaten fazla bir araştırma yapmama gerek yoktu her yerde önüme çıkan tek sonuç SSD takmakdı. Ancak SSD disk mağlum ki HDD'lere göre çok fazlası ile pahalıydı ancak ben kafama koydum ve yine bir bütçe hazırladıktan sonra Hepsiburada üzerindenHi-Level Ultra 120GB 550MB-530MB/s 2,5" Sata3diskin alımını yaptım 224 TL gibi bir para ödedim.SSD araştırmalarımda tam performans alabilmek için Sata 3 portunu desteklemesi gerektiğini duymuştum yaptığım araştırmalarda anakart portumu Sata 2 olduğunu öğrendim ancak ben yinede kararlıydım. SSD geldi ve ben bilgisayarıma hemen taktım.SSD DİSK FAYDA ETTİ Mİ ?
Arkadaşlar eğer bilgisayarınız yavaş ise hiç beklemeyin isterse anakartınız Sata 3 desteklemesin isterse Sata 2 portunu da desteklemesin Sata 1 için bile takmalısınız.SSD taktıktan sonra 1 dakikanın üzerinde açılan bilgisayarımı açılma süresi 10 saniyenin altına düştü.Arkadaşlar SSD takalı nerede ise bugün 5 ay olmuş ancak Programların açılış hızı , sekmelerin geçiş hızı , kopyalama vb. işlemler de nerede ise ilk günkü gibi 10 kat daha hızlı işlem yapabiliyorum.Bugüne kadar beklediğim için çok pişman oldum resimBu durumu kanıtlamam gerekirse SSD takmadan önce ve taktıktan sonra yaptığım hız testlerinin görüntülerini buraya ekleyeceğim.
SSD Disk Bilgisayara Nasıl Takılır ?
Bu disklerin takımı aslında çok kolay size lazım olan tek şey küçük bir yıldız tornavidadır.Eğer laptop'a takmak istiyorsanız laptopun alt kısmında 1 ve ya 2 tane vida olan bir bölüm vardır o vidaları söküp kapağı kaldırdığınızda ortaya HDD çıkacaktır onu yerinden çıkara SSD diskinizi takabilirsiniz bağlantılarını düzgün yapmaya ve yerine sabitlemeye dikkat edin sonra geri kapatın.Eğer masaüstü bilgisayarınıza takacaksanız size bir aparat gerekecektir çünkü masaüstü bilgisayarlarda 3.5 inc boyuttaki diskler kullanılır ama SSD disklerin boyutu 2.5 inçtir.Bu neden bir tane aparat alıp kasanızın içerisine aynı şekilde monte edeceksiniz.SSD Diski taktıktan sonra ne yapmak gerekir ?
Diskinizi bilgisayarınıza takıp bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayarınız hemen açılmayacak tabi ki mağlum diski yeni aldığınız için içi boş olacak siz o diske bir işletim sistemi yüklemeniz gerekecek bilgisayara normal format atar gibi işlem yaptınız da işlem tamamdır.Zaten SSD disk takılı olduğu için bu işlem en fazla 5 dakika sürecektir resimSSD ZAYIF YÖNLERİ ?
Solid State Drive , disklerin performans açısında hiç bir kimse bir zayıf yönünü bulamaz veya rastlayamaz.SSD diskler tam bir performans ürünü ancak zayıf kaldığı sadece 2 nokta var ;Küçük boyutlara yüksek paralar ödemek : bir 1 TB boyutunda ki HDD 150 - 200 TL arasında alınabilir ancak 128GB boyuntun da ki bir SSD diski 200 TL'nin altına bulmak çok zor.
Eğer bilgisayarınızda sakladığınız dosya boyutu çok ise mutlaka yanınızda bir tane HDD taşımanız gerekiyor çünkü SSD'ler çok çabuk doluyor.

Kaynak: http://www.saitkaraali.com/2017/12/31/ss...si-olurmu/

Bu öğeyi yazdır

  Sami Khedira, Saçlarını Düzelten FIFA 18’e Teşekkür Etti
Gönderen: Sait Karaali - 12-24-2017, 09:15 AM - Forum: Fifa - Cevap Yok

Juventus’un orta sahası Sami Khedira, saçlarının yeniden tasarlayan EA Sports’a teşekkür etti. FIFA 18’in özellikle oynanış açısından PES’e göre daha başarılı olduğu biliniyor. “Bunu diyorum çünkü PES’e düşmanım” gibi bir şey yok. Yalnızca genel istatistikler bunu gösteriyor. FIFA 18 içerisinde daha çok içerik barındırdığı için kullanıcılar, EA Sports’un oyununa yöneliyorlar.Oyun bu kadar başarılı olmasına rağmen futbolcuların tasarımları konusunda bazen saçmalayabiliyor. Alman oyuncu Khedira, Juventus takımında yer aldığı görüntüsünden şikayetçiydi. Oyunu oynayanlar ve birazcık futbolla ilgili olanlar bilirler; Khedira’nın saçları 2 yıldan beri kısa olmasına rağmen FIFA hala adamın saçlarını uzunmuş gibi gösteriyordu. Bu olayın üzerine resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Khedira, “Hey Easportfifa, uzun saçlarımdan hoşnut olduğun için mutluyum, ancak hemen hemen iki yıldır saçlarım kısa” diyerek espritüel bir paylaşım yapmıştı.

Bu öğeyi yazdır

  CS:GO’ya, PUBG’ye Benzer Bir Battle Royale Modu Geliyor Olabilir
Gönderen: Sait Karaali - 12-20-2017, 04:58 PM - Forum: Genel Konular - Cevap Yok

Steam’in en ünlü oyunlarından CS:GO, en büyük rakibi PUBG modu ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor gibi duruyor. <p>PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın en büyük başarısı nedir? Daha önce olmayan bir şeyi mi yaptılar? Bildiğiniz gibi daha öncelerde H1Z1 ve DayZ gibi oyunlarda bu Battle Royale (hayatta kalma) oyun türünü görmüştük. Üstelik uzun süreler boyunca bu oyunları oynama imkanımız oldu. Peki, ne oldu da bu oyun bu kadar gelişti? PUBG’yi diğerlerinden ayıran en önemli özellik, yalnızca bu platforma odaklanmaları oldu. Hem DayZ hem de H1Z1’de Battle Royale modu vardı, ancak odak noktaları uzun süreler boyunca bu modlar olmadı. PUBG’nin olayı ise, yalnızca Battle Royale modu için geliştirilmiş olmasıydı.</p>  <p>Bu gelişim, oyunun çok daha iyi düşünülmesini ve oyuncuların daha çok ilgisini çekmesini sağladı. Şirket fazla reklam yapmadan organik bir kitle oluşturdu. Bu organik kitle ise oyunun reklamını yaparak, daha fazla oyuncunun gelmesini sağladı. Peki, PUBG’den önce Steam’in kralı konumunda yer alan CS:GO bu durumdan nasıl etkilendi? Oyuncularının büyük bir kısmını PUBG’ye kaptıran Valve, bu durum için önlem almaya hazırlanıyor gibi duruyor.</p> <p>Ortaya çıkan yeni bilgilere göre CS:GO’da Battle Royale modu üzerine uğraşılıyor. Şirket, zaten milyonlarca oyuncuyu kapsayan CS:GO gibi bir efsaneye Battle Royale modunu getirerek, bir kez daha güncel olanı yakalamak istiyor. Aslında bakıldığında Valve bu konuyu Mayıs 2016’dan beri düşünüyor, ancak hiçbir zaman PUBG gibi bir rakibi olmadığı için bu işleri yavaştan almışa benziyor.</p> <p>Sanırım böyle bir olay varsa yakında karşımıza çıkacaktır. Peki, sizce CS:GO’ya ait bir hayatta kalma oyunu oynamak ister miydiniz? PUBG’nin farm mantığını alıp bunu CS:GO’nun fps hissi ile birleştirebilirlerse ortaya son derece iddialı bir oyun çıkabilir.</p>

Bu öğeyi yazdır

  Oyun Mod Platformundan Herkesi Mod Yapmaya Teşvik Edecek Yeni Bağış Sistemi
Gönderen: Sait Karaali - 12-20-2017, 04:55 PM - Forum: Bilgisayar Oyunları (PC) - Cevap Yok

Nexus Mods, mod yapımcılarını teşvik etmek için yeni bağış sistemini duyurdu.

 
Dünyanın en büyük video oyun mod platformlarından olan Nexus Mods, mod yapımcılarını destekleyecek yeni bir bağış sistemi üzerinde çalışıyor. 2018 yılının başında ortaya çıkacak bu yeni bağış sistemi, bu platforma mod ekleyen geliştiricileri mutlu etmek için yapılıyor.
2001 yılından beri düzenli olarak hizmet veren ve toplamda 10 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan Nexus Mods’un, Witcher 3, Skyrim gibi ünlü oyunlar için mod sağladığı biliniyor.
Yapılan duyuruda Nexus Mods’un mod geliştiricileri için benzersiz bir Bağış Puanı sistemi üzerinde çalıştığı açıklandı. Bu bağış sistemi günlük işlerinizi bırakmak için yeterli değil, ancak bu modları yazarken içtiğiniz içecekleri ödemeye yetecek kadar fazla olacağı düşünülüyor.
Nexus Mods, her ay sitenin reklam geliri ve premium hesap abonelerinden elde edilen paranın bir kısmını merkezi bir fon üzerine bağışlayacak. Bu ücretin 5000 ila 10.000 dolar olması bekleniyor. Buraya kullanıcılar isterlerse bağışta bulunarak bu ücreti artırabilecekler. Ayın sonunda bu ücretler toplanacak ve indirme sayısına göre bu para mod geliştiricilerine aktarılacak.
[Resim: oyun-mod-platformundan-herkesi-mod-yapma...f9a57f.png]
Spotify’nin şarkıcılara yaptığı ödeme sisteminin bir benzerini kullanacak Nexus Mods, 25.000 izlenen bir kişinin ortalama 50 dolar kazanmasını sağlayacak. Bunu detaylandırarak açıklamak gerekirse;
Diyelim ki 10.000(10.000.000 DP) dolarlık bir havuz var. O ay yapılan toplam indirme sayısı ise 5.000.000. Bu durumda her bir izlenme 2 DP olacak. Bir mod geliştiricisi aylık 25.000 indirmeye ulaştığında 50.000 DP’ye ulaşmış olacak. Bu 50.000 DP’yi dolara çevirirsek bu ay için 50 dolar demek. Dediğimiz gibi bu bağış bir iş sektörü yaratmak değil, mod yapımcılarını teşvik etmek amaçlı yapılıyor.

Bu öğeyi yazdır

  WEBMASTER'LARIN DİKKATİNE | Bilişim Suçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Gönderen: psychoko - 12-15-2017, 08:18 PM - Forum: WebMaster - Cevap Yok

BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ

 1. Yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikayetlerinizi 155@iem.gov.tr adlı e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.
 2. Şahsınız ile ilgili şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz.
 3. İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda Savcılık talimatı veya Mahkeme kararı esas alınmaktadır.
 4. Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.
BİLİŞİM SUÇLARI İLE İLGİLİ OLARAK MAĞDUR OLMADAN ÖNCE YAPILABİLECEKLERİNİZ
 1. Şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız.
 2. İnternet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın!
 3. Özellikle Chat ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini;
 4. Chat de tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın!
 5. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.
 6. İnternet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.
TÜRKİYEDE BİLİŞİM SUÇLARITeknoloji her geçen gün ilerlemekte, her geçen gün farklı suç türleri ortaya çıkmaktadır.Bu kapsamda değişime ve gelişime en açık olan suçu ise bilişim suçları oluşturmaktadır.Bu nedenle bu suç türünün de ayrı bir başlık altında incelenmesi gerekmektedir. Globalleşen dünyada yeni bir teknolojik gelişme bütün dünyaya yayılmaktadır. Bunun sonucunda da ülkemizde de gelişen teknolojiye bağlı olarak yeni bilişim şuçları ortaya çıkmaktadır.Bilişim suçlarını oluşturan maddi vakıalara örnek olarak şunları verebiliriz.
• Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme.
• Başkalarının adına web sayfası hazırlamak ve bu web sayfasının tanıtımı amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndermek ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefon numaralarını vermek.• Kişisel bilgisayarlar yada kurumsal bilgisayarlara yetkisiz erişim ile bilgilerin çalınması ve karşılığında tehdit ederek maddi menfaat sağlanması• Şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek.• Özellikle Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak.• Sahte evrak basmakSuçların türünü yukarıda sayılmış olan maddi vakılar oluşturmaktadır. Suçu işleyebilmek için türlü yollar kullanılabilmekte,bunun ötesinde bu tür suçların işlenmesindeki asıl amaç eylemin sonucundaki menfaat olmaktadır.11.06.1999 tarihinde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından hazırlanan “Bilişim Suçları” raporuna göre ; suç çeşitleri altıya ayrılmaktadır.Bunlardan birincisi “Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme” olarak tanımlanır.İkinci olarak tanımlanan bilişim suçu “Bilgisayar Sabotajı” dır.Bir diğer suç kavramı “Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık” tır.Başka bir siber suç ise “Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik” kavramıdır.Beşinci suç türü ise “Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı” şeklindedir.Son olarak tanımlanan bilişim suçu ise “Diğer Suçlar” başlığı altında Yasadışı Yayınlar,Pornografik Yayınlar (Büyük ve Çocuk Pornografisi),Hakaret ve Sövme olarak değerlendirilmektedir. [Computer Sabotage , Unauthorizied Access,Computer Fraud ,Child-terbiyesiz bişey yazdım Porn ] Buna benzer yine Internet ortamında işlenen suçlarla mücadele etmek maksadıyla, 23 Kasım 2001 tarihinde Budapeşte’de imzaya açılan,Avrupa Ülkeleri ile Kanada,Japonya,Güney Afrika ve ABD dahil 33 devlet tarafından imzalandığı halde henüz Avrupa Birliği ile flört eden Türkiye’nin imzalamamış olduğu; Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesine göre;bilgisayar veri ve sistemlerinin gizliliğine,bütünlüğüne ve kullanımına açık bulunmasına yönelik suçlar kapsamında hukuka ayıkırı erişim,yasa dışı müdahale,verilere müdahale,sistemlere müdahale,cihazın kötüye kullanımı fiilleri;bilgisayarla ilişkili suçlar çerçevesinde ise sahtecilik,dolandırıcılık,telif haklarının ve benzeri hakların ihlaline ilişkin fiiller ve içerikle ilişkili olarak çocuk pornografisine yönelik fiiller,cezalandırma konuları arasında sayılmış;bu hususlarda ulusal ve uluslar arası alanda gerekli etkin yaptırım ve işbirliğine ilişkin düzenlemeler belirtilmiştir.Avrupa devletlerinin bir çoğu (Almanya, İtalya, Finlandiya, Avusturya, Yunanistan, İsveç, Danimarka, Norveç ve Hollanda gibi) mevcut yasal hükümlere eklemeler yapmış; ABD, İngiltere ve İrlanda gibi Anglosakson sistemine dahil bazı devletler ise bu konularda özel düzenlemelere gitmişlerdir.Türkiye’de son yıllarda bilgisayar kullanımının artması ve her sokak başında internet cafelerin kurulması sonucu sanal alemdeki suç oranları hızla artmaya başlamıştır. Hırsızlık, dolandırıcılık, soygun, terörizm, sabotaj ve kaçakçılık gibi pek çok suç dijital ortama taşınmıştır. Türkiye’de işlenen bilişim suçları her geçen yıla göre yüzde 100 e yakın bir artış göstermektedir.Bilgisayar kullanımının bu kadar artaması nitelikli suçların hızla artmasına sebep olmuştur.Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Bilişim Suçları Araştırma Büro Amirliği bilişim suçlarının araşıtırılıp incelenmesinde ve bilişim şuçlarına verilen önemde etkin olmuştur. İstanbul, Ankara,İzmir, Adana,Konya, Bursa, Malatya,Diyarbakır bilişim şuçlarının en çok işlendiği iller olarak karşımıza çıkmaktadır.Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerindeki verileri alarak, Türkiye’deki bilgisayar suçlarının haritasını çıkarmıştır.Takibi şikayete bağlı suçlar, Interpol aracılığıyla intikal eden suçlar ve polisin bizzat ilgilendiği suçlardan oluşmaktadır.1998 yılında Türkiye'de işlenen bilişim suç sayısı 5 iken, 1999'da bu sayı 15'e yükselmiş. 2000 yılında 80'i bulan suç dosyasının sayısı, 2001 yılına gelindiğinde 136'yı bulmuş. Her geçen yılda artış göstererek ilerlemiştir. Elde edilen sonuçlar, Türkiye’deki bilgisayar suçlarının, lisans haklarının ihlali, dolandırıcılık, sahtecilik, yasadışı yayınlar ve bilgisayar sabotajı şeklinde geliştiğini göstermektedir. Sanal alemdeki dolandırıcılık suçlarının büyük bir kısmı kredi kartları üzerinden yapılmaktadır. Değişik yöntemlerle ele geçirilen kredi kartı numaralarıyla bilgisayar üzerinden alışveriş yapılması en yaygın yöntem olmaktadır. Otomatik para çekme makineleri olarak bilinen ATM dolandırıcılığı ise kredi kartlarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kredi kartlarının ATM cihazında sıkıştırılması, değişik hilelerle şifrelerin öğrenilmesi veya kartların hırsızlık yoluyla elde edilmesi suretiyle dolandırıcılık yapılmaktadır. Evrak, para, Milli Piyango bileti, kimlik kartları, sigorta poliçeleri, pasaportlar ve yazarkasa fişlerinin sahteleri sahtecilik suçları da bu kapsamda yapılmaktadır.Lisans hakları ihlali içinde en yüksek oranı yüzde 82 ile filmlerin çoğaltılması oluşturmaktadır. Bilgisayar oyunları ve müzik CD’lerinin çoğaltılması da sanal alemin diğer lisans hakkı ihlalleridir.Interpol verileri, yasadışı yayın suçları arasında ilk sıranın yüzde 40’la çocuk pornografisine ait olduğunu göstermektedir. Genel anlamdaki pornografik yayınların oranı da yüzde 25. Bunlar, daha çok internet kafe gibi ortamlarda pornografik içeriklerin gösterimi ve CD’lerinin satışından oluşmaktadır. Terör içerikli web sayfaları hazırlanması suretiyle işlenen suçların oranı ise yüzde 30. Şikayete bağlı suçlardan kişilik haklarına saldırı ve hakaret ise yüzde 5 oranında işlenmektedir.Türkiye’de Emniyet Teşkilatı'nda bilişim ile ilgili temel, 1982 yılında Bilgi İşlem Daire Başkanlığının kurulmasıyla atıldı. 1997 yılında ise Bilişim Suçları Bürosu kuruldu. 2001 yılında bu büronun adı İnternet ve Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü olarak değiştirildi. Bu birimin dışında da diğer daire başkanlıkları altında Bilgi İşlem Şube müdürlükleri kuruldu. Bu daireler kendi görev alanlarına giren konularda bilişim suçları ile mücadele etmektedir. Ayrıca merkez teşkilatı içinde bir Bilgisayar Suçları ve Bilgi Güvenliği Kurulu ve Üst Kurul oluşturulmuştur. 2001 yılında Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler tarafından ortaklaşa kurulan TADOC (Turkish Academy Against Drug and Organised Crime) bünyesinde de Bilişim Suçları Araştırma Merkezi oluşturulmuştur. Bu merkez faaliyetlerini daha çok bu suçlar ile mücadelede, ilgili birimlere yön göstermek amacıyla akademik destek niteliğinde çalışmalar yapmaktadır. Bu merkezi yapılanmanın yanında büyük illerde de bilgi işlem büroları kurulmuş ve bu alanda karşılaşılan sorunlar ile ciddi anlamda mücadele etmeye başlanmıştır.Türkiye’de genel olarak, ülkemizde bilişim suçları denince akla iki olay gelmektedir: Kredi kartları ve pornografik CD'ler başta olmak üzere telif haklarının konusunu teşkil eden korsan CD'ler.Bilişim suçlarına ilişkin olarak yapılan üçlü sınıflandırma gözönüne alınırsa bilgisayar aracılığıyla işlenen suçların ülkemizde daha yaygın olduğu görülmektedir. Ancak bilgisayar sistemleri aracılığıyla işlenen suçların birçoğu takibe bağlı suçlardan olduğu için mağdurların şikayeti olmadan resen ele alınmamaktadır. Örneğin elektronik posta yoluyla yapılan bir tehditte, tehdit edilen kişi veya kurum bunu polise bildirmezse polisin bu olaydan haberdar olması ve işlem yapması mümkün olmamaktadır.Riptech'in yayınladığı rapora göre, siber saldırılar en fazla ABD'de olurken, Türkiye 6. sırada yer almaktadır.Türkiye’de işlenen bilişim suçlarına ait oransal veriler ise şu şekildedir.Lisans hakları ihlallerinin yüzdesi
% 4 müzik
% 14 oyun
% 82 filmBİLİŞİM SUÇLARI NELERDİRBilişim suçlarının çok çeşitli tanımları vardır .Bunlardan, Avrupa Birliği Uzmanlar Komisyonu’nun Mayıs 1983’deki Paris Toplantısı’nda ‘bilgileri otomatik işleme tabi tutan veya verilerin nakline yarayan bir sistemde gayri kanuni, gayri ahlaki veya yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranış’ olarak tanımlanmıştır. Özünde bilişim suçları terimi, teknolojileri kullanarak işlenen bir suç unsurudur.
Bilişim Suçlarının Türlerini belirlemekte sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilişimle ilgili suç türlerini çok değişik şekillerde ortaya koymak mümkündür. Ancak , konuyu makul bir seviyede ele alarak, en çok görülen ve en ağır nitelikli olan suç türlerinin ele alınmasında yarar vardır.Suçun işlenmesindeki esas konuyu suçlar arasındaki farklar oluşturur.Bir hedefe ulaşabilmek için türlü yollar kullanılabilir,bunun ötesinde asıl amaç hedeftir. Yani suçun türleri arasındaki farkı oluşturan esas etken suçun işlenmesindeki amaçtır. Bu haliyle Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suç çeşitleri ayrımında, 11.06.1999 tarihinde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından hazırlanan “Bilişim Suçları” raporuna göre ; suç çeşitleri altıya ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi “Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme” olarak tanımlanır.İkinci olarak tanımlanan bilişim suçu “Bilgisayar Sabotajı” dır.Bir diğer suç kavramı “Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık” olarak kabul görür.Başka bir siber suç ise “Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik” kavramıdır.Beşinci suç türü ise “Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı” şeklindedir.Son olarak tanımlanan bilişim suçu ise “Diğer Suçlar” başlığı altında Yasadışı Yayınlar,Pornografik Yayınlar (Büyük ve Çocuk Pornografisi),Hakaret ve Sövme olarak değerlendirilir.Bu suç türlerini teker teker açıklayacak olursak;1)Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisi Erişim ve Dinleme 
“Erişim” sistemin bir kısmına,bütününe,bilgisayar ağı veya içerdiği verilere,
programlara; yine programlar,casus yazılımlar veya virüsler vb. ile ulaşma anlamındadır.Günümüzde özel hayatın gizliliğinin korunması için kanunlarda gerekli müeyyideler konulması ile birlikte dinlemeler ,erişimler ,izinsiz özel ve şirket bilgisayarlarına ve sistemlerine girmek suç olarak kabul edilmiştir..
Günümüzde telefon dinlemeleri veya kişilerin özel mülklerine girmek nasıl savcı izni olmadan mümkün olmamakta ise yine kişiler veya kurumlar arası haberleşmenin bilgisayar üzerinden dinlenmesi veya izinsiz bilgilerin alınması da kişi özel mülkü ya da kişilerin şahsiyetlerine taciz olarak kabul edilmektedir ve suç oluşturmaktadır.
Ülkemizde bu konuda TCK’nın (Türk Ceza Kanunu) 243. maddenin 1. ve 2. fıkrasında açıkça belirtilmiştir.
Bu bölümde incelenmesi gereken konulardan biri de casus yazılımlardır.Bu yazılımlar
hukuki olarak suç sayılmamaktadır,fakat bu konuda tartışmaya açık bir kavram olduğu da bir gerçektir.-Casus Yazılımlar Ve Etkileri 
Casus yazılımlar bir bilgisayara kurulduktan sonra bilgisayarınıza girdikten sonra
bilgisayarınızda farklı etkiler bırakarak,ya da bilgisayarınız içerisinde deyim yerindeyse casusluk yaparak rahatsız eden yazılımlar olarak ifade edilir.
Casus yazılımların belli başlı amaçları; eriştiği ya da kurulduğu bilgisayarlardaki verileri,gezilen siteleri,bilgisayar içeriğindeki bilgilerin işe yarayan kısımlarını belli bir hedefe(doğrudan merkeze) göndermesine ya da bilgisayardan istenmeyen reklamların çıkmasına,internetten reklam indirmesine yol açmaktadır.
Tartışmaya açık olarak bu tür yazılımlar Kanunen suç sayılmamaktadır. Bu yazılımları, yine bu yazılımların lisans anlaşmasıyla kullanılmasını kabul ederek yüklediğinizden , bu tür yazılımları kanuni olarak gösterilmektedir.2)Bilgisayar Sabotajı 
Bu suç türü iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.1. Bilgisayar teknolojisi kullanarak sistemine sızılan bilgisayardaki bilgilerin
silinmesi, yok edilmesi ve değiştirilmesi.2. Hedef alınan sisteme uzaktan erişerek değil de bilakis fiziksel zarar vererek yada sistem başında bulunarak bilgisayardaki bilgileri silmek,yok etmek veya değiştirerek zarar verilmesi.Burda önemli olan mala verilen zarardan ziyade içindeki bilgilere verilen zarar önem arzeder.Yetkisiz erişimin aktif sahası olarak da nitelendirilen “Bilgisayar Sabotajı”,yalnız sisteme erişimle kalmamakla birlikte,eriştiği sistem (bilgisayar)‘ın içerdiği bilgileri silme veya değiştirme olarak ifade edilir.
Bir bilgisayara veyahut sisteme yetkisiz erişim sağlayanlar; sadece eriştiği bilgileri incelemekle,kopyalamakla kalmıyor, bu bilgileri değiştirebiliyor, silebiliyor ya da bu bilgileri kanun dışı kullanmak isteyenlere satabiliyor.Türkiye’de “Bilgisayar Sabotajı” TCK(Türk Ceza Kanunu)’nun 243/ 3 ile 244/1 ve 2 maddelerine göre suçtur.
Virüsler,Wormlar ve Zombiler kötü amaçlı olarak yazılmış kodlardır.
Bu tür kötü amaçlı yazılmış kodlar,başkalarına zarar vermediği sürece suç sayılmamaktadır.Fakat bu tür kodlar; kişi ya da kurumlara intikal eder ve zarar verirse suç teşkil etmeye başlar. Yoksa sırf kod yazımı saikten öte bir anlam ifade etmemelidir.
Türkiye’de kötü amaçlı kodları yazma bunu yaymaya ilişkin açık bir hüküm bulunmamaktadır.Bu nedenle Kötü amaçlı kodlarla bilgisayarlara zarar verme, doktrinde genellikle “sistem ve unsurlarına yönelik nas-i ızrar suçu” olarak adlandırılmaktadır, oysa sabotaj konusunda belirttiğimiz TCK maddelerine bu bölümü de dahil etmek daha uygun olacaktır.3)Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık 
Dolandırıcılık genel bağlamda “Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamaya” denmektedir.Bilişim kavramı olarak “Dolandırıcılık” bilgisayar veya iletişim araçlarıyla kişileri şaşırtma,aldatma,kandırma olarak tarif edilebilir.Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık suçu; 
Kredi kartlarının bir benzerinin yardımcı programlarla oluşturulması yoluyla
Yetkisiz ve izinsiz erişilen bilgilerin kopyasını olmak şeklinde
Finans bilgilerinin tutulduğu programlarla yapılan değişiklik ile istenilen kişinin hesabına istenildiği kadar para aktarmak suretiyle
Kişiler arasında mali alışverişi olan kişilerin adına mail vs. Şeklinde iletişim kurarak;
kişileri kandırarak , işlenmektedir.Ülkemizde bu tür suçlar TCK(Türk Ceza Kanunu)’da 158.maddenin (1). fıkrasının (f) bendinde,244.maddenin (3).fıkrasında ve 245.maddesinin (1). Fıkrasında hüküm altına alınmıştır.4)Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik 
Klasik olarak tabir edildiğinde ,Bir şeyin aslına benzetilerek yapılan düzmece olarak tarif edilebilmektedir.Bazen ileri teknoloji ürünü cihazlar kullanılarak,bazen de çok basit web programcılığı ( Fakemail,Phishing) yöntemiyle sahtecilik yapılmaktadır. Günümüzde başkalarının adına e-mail göndererek,ticari ve özel ilişkileri zedelenmesini sağlamak, başkalarının adına web sitesi hazırlamak ve bu web sitesinin tanıtım amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndererek (iletişim kurarak) ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefonlarını vererek,sahte para,sahte evrak,sahte bilet vb. basma yönetimiyle bu suç işlenmektedir.Ülkemizde bu tür suçlara yönelik kanunlarda henüz net bir tanımlama yapılmamıştır.Fakat yeni TCK(Türk Ceza Kanunu)’nın 158. maddesinin f bendi uygulanılabilirliği sözkonusudur.5) Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı 
“Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı” yazılımların; yasadışı yöntemlerle kopyalanmasını,çoğaltılmasını,satılmasını,dağıtılm asının ve kullanılmasını ifade eder.Ülkemizde 5846 no’lu Fikir ve Sanat Eseleri Kanunu (FSEK) lisanslı yazılımları satın alan kişiye bir adet kopyalama hakkı vermekte,daha fazla kopyanın yapılmasını,satılmasını,
yazılımın kiralanmasını yasaklamaktadır.6)Yasadışı Yayınlar 
Yasadışı olarak kabul edilen unsurların bilgisayar sistemleri,ağları,internet aracılığıyla yayınlanması ve dağıtılması olarak ifade edilir.Kanunun yasaklamış olduğu bu materyaller; web siteleri(sayfaları), elektronik postalar,haber grupları,forumlar,iletişim sağlayan her türlü araç,optik araçlar tarafından kayıt yapan tüm sistemler olarak kabul edilir.Yasadışı yayınları üç gruba ayırmak mümkündür.Bunlardan birincisi,vatanın bölünmez bütünlüğüne aykırı olarak hazırlanmış terör içerikli internet siteleridir(sayfalarıdır).Bu tür siteleri hazırlayanların asıl amacı sansür konulmuş Anyasaya aykırı fikirlerini , interneti kullanarak yaymak ,bu sayede de kendilerine taraf toplayarak vatanın bütünlüğünü bozacak düşüncelerini ifade etmektir..Yasadışı yayınların bir diğeri ise toplumun genel ahlakına,ar ve haya duygularına aykırı düşen yayınlardır.Bunlar pornografik görüntü veya yazılar şeklinde olmaktadır. Türkiye’de TCK (Türk Ceza Kanunu)’da 77,102,103 ve 104. maddeleriyle büyük ve çocuk pornografisi yasaklanmıştır.İnternet aracılığıyla fiilen işlenen suçlardan üçüncüsü ise; bir kişiye,kuruma vb. karşı yapılan hakaret ve sövme suçudur.Bu suç türü internet üzerinden başkalarının adına uygun olmayan e-mailler göndererek kişi ya da kurumların itibarını zedelemek suretiyle olabilmektedir.Bir başka yol ise yine kişi ya da kurumların sahip oldukları adın,lakabın web üzerinden satın alınarak,kişi aleyhine yayında bulunmak suretiyle medyana gelebilmektedir.Kısaca 6 Anabaşlık altında toplanan Bilişim Suçları Türlerinin bir çoğu yasalarımızda suç olarak düzenlenmiş ve bu sayede koruma altına alınmıştır. Lakin günümüz tekolojisinin hızlı ilerlemesi, internetin sürekli yaygınlaşması nedeniyle, bu gün suç türleri arasında sayılmayan yeni bir çok zarar amaçlı kullanımlar oluşacaktır. Yasalarımız teknolojik gelişmelerle aynı hızda ilerlemez ve yenilenmezse , bu tür fiilere karşı kanunlarımızda boşluk oluşacak, bu fiilleri işleyerek büyük zararlar doğuran şahıslara karşı hiçbir müeyyide uygulanamayacaktır. Bu halde Devlet yetkilileri, Hukukuçular ve Emniyet Mensupları sürekli yeni gelişmeleri takip ederek yasal boşlukların giderilmesi konusunda çalışma yapmalıdırlar ki ,İnternet yoluyla yapılan iletişim hizmetlerin en üst düzeyde güvenliği sağlanabilmiş olsun.Güvenli iletişim imkanlarımızın devam edebilmesi için İnternet kullanıcıları olarak bizlerde, yukarıda belirtilen suç türleri içine giren, yasaya aykırı olduğunu bildiğimiz eylemleri ve bu eylemlerin uygulayıcılarını en kısa sürede emniyet birimlerine bildirmemiz gerekmektedir.Bu sayede bu tür suçların yaygınlaşmasına engel olunabilinecektir.TanımıBilişim Suçlarıyla ilgili olarak karşımıza bir çok tanım çıkmaktadır; Bilgisayar suçları, dijital suçlar, internet suçları, siber suçlar, ileri teknoloji suçları v.b.Tüm bunlar ayrı bir tanım olmakla beraber bilişim suçları terimi kullanıldığında bahsedilen bu teknolojileri kullanarak işlenen tüm suçları kapsamaktadır.Bilişim Kelime anlamı olarak; insanların teknik,ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin,özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akılcı bir şekilde işlenmesi olarak kabul edilmektedir.
Bilişim Suçları Halk deyimi ile; Bilgisayar Suçları” olarak tanımlanabildiği gibi “İletişim Suçları” , “Internet Suçları” , “Dijital Suçlar” , “Teknolojik Suçlar” , gibi tanımlamalar da yapılmaktadır.Bilişim Suçlarını Avrupa da ki ilk tanımı ise şu şekilde; AET Uzmanlar Komisyonu’nun [8]Mayıs 1983 yılında Paris Toplantısında yaptığı tanımlamaya göre; “Bilgileri otomatik işleme tabi tutan veya verilerin nakline yarayan bir sistemde gayri kanun, gayri ahlakî ve yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranıştır.” denmektedir.
Genel manada bilişim suçları tanımı ise;Her türlü teknoloji kullanılarak,kanuni olmayan yollarla kişisel ya da kurumsal bilgisayarlarda,sistemler üzerinde zarar verici etki bırakmaktır.Bilişim teknolojilerinde suç meydana gelebilmesi için mutlaka teknoloji kullanılmalıdır.Bu teknoloji bilgisayar,kredi kartı,telefon,poss makinesi,elektronik bir cihaz olarak düşünülebilir.Bilişim Suçlarının Hukuki tanımı ve TCK daki yeri; Bilgileri otomatik bir sisteme tabi olan bilgisayar ,bilgisayar programları ile iletişim teknolojilerinin verilerini hukuka aykırı bir biçimde ele geçiren, ele geçirerek değiştiren, yok eden, erişilmez kılan böylece bir başkasının zarara uğratılmasının sağlanması veya kendisine ve başkasına maddi bir çıkar sağlanması Bilişim Suçunu oluşturmaktadır..5237 sayılı Türk ceza kanununda ayrı bir başlık halinde düzenlenen bilişim suçları kanunun 243, 244 ve 245. maddeleri ile tanımlanmaktadır.BİLİŞİM SUÇLARININ TÜRLERİ NELERDİR?Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suçların işleme şekilleri;Hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir. İl Emniyet Müdürlüğümüz Bilgi İşlem Şube Müdürlüğümüz 1999 yılından itibaren değişik birimlerden ve Cumhuriyet Başsavcılıklarından gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına başlamıştır. 1999 yılında başlayan çalışmalarımız talebin atması nedeniyle Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü içerisinde bulunan Bilgi Sistemi Büro Amirliği bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. 2002 yılından itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde İnternet ve Bilişim Suçları Şube Müdürlüğün kurulması sonucu taşra teşkilatı olarak Şube Müdürlüğümüz içerisinde Bilişim Suçları Büro Amirliği adı altına çalışmalarını sürdürmektedir.ÜLKEMİZDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN BİLİŞİM ŞUÇLARINDAN ÖRNEKLER
 • Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme.
 • Başkalarının adına web sayfası hazırlamak ve bu web sayfasının tanıtımı amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndermek ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefon numaralarını vermek.
 • Kişisel bilgisayarlar yada kurumsal bilgisayarlara yetkisiz erişim ile bilgilerin çalınması ve karşılığında tehdit ederek maddi menfaat sağlanması
 • Şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek.
 • Özellikle Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak.
 • Sahte evrak basımı gibi çok farklı konuları içerebilmektedir.
 • NOT: Unutmayın bu tür suçların tek mağduru siz değilsiniz. Karşılaşılmış olan durumdan utanmadan tüm deliller ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına başvurunuz.

Bu öğeyi yazdır

  Sitenizi google`a en hızlı nasıl indexletebilirsiniz?
Gönderen: psychoko - 12-15-2017, 08:07 PM - Forum: WebMaster - Cevap Yok

Forumda pek çok zaman açılan konularda sitemi googlea ekelyeli 1 ay oldu hala sonuçlarda sitem yok,indexlememiş gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Peki sitenizi en hızlı şekilde googlea nasıl indexletebilirsiniz? Anlattıklarımı yaparsanız sitenizi google a 5-24 saat arası gibi kısa bi sürede indexletebilirsiniz. Olmuyo,indexlenmiyo demeyin ben her yeni site açtığımda bu şekilde indexletiyorum. 5-6 saatte indexlettiğim sitelerimde oldu. Sitenizi googlea indexlettirmeden önce sitenizin içeriğinin bitmiş olması lazım. Yoksa aşağıda vermiş olduğum dizinler ve link listeleri sitenizi kabul etmez. Aşağıdaki dziinler ve link listeleri Türkiye`deki en kaliteli dizinler ve link listeleridir.Dmozdan alınmıştır. Çabuk indexlenmeleri sizin avantajınızadır. Öncelikle aşağıdaki linkten google a sitenizi ekleyin http://www.google.com/intl/tr/add_url.html Daha sonra aşağıdaki sitelere tek tek ekleyin sitenizi Adres – İnternet sitelerini kategorize ederek kendine has arama sistemiyle farklı sonuçlar verebilen bir arama motoru.
 Trdizin AraBul – Meta arama motoru ve web dizini.
 Aradur – Kategorilere göre düzenlenmiş web siteleri. Arama seçeneği de sunulmakta.
 Aramam.com – Kategorilere ayrılmış web siteleri içerisinde arama yapmasının yanı sıra, siteler için veri kaydı ekleme imkanı sunuyor. Arama Motoru – Kategorilere ayrılmış web dizini.
 Arama-TR – Editörler tarafından düzenlenen web dizini Arayan Adam – Editörlerce düzenlenen kategorik Türkçe siteler dizini ve site önizlemeli arama motoru. 
Bulsak – Kategorilere ayrılmış Türkçe web sitelerini içeren bir dizin. 
Buluruz.com – Linker kullanan bir web dizini ve arama motoru. 
Dizinturk.com – Editörler tarafından düzenlenen türkçe dizin sitesi.
 Güzel Linkler – Popüler sitelerin, özgün kategoriler altında listelendiği bir Türkçe dizin. 
Internet Rehberi – Web dizini. 
Kekeo Arama Motoru – Kategorize edilmiş Türkçe web sitelerini içeren dizin. 
Linkpazari – Çeşitli dillerde hizmet veren web dizini. 
List2000 – Türkçe içerikli web dizini. 
Lüleburgaz – Lüleburgaz ile alakalı internet sitelerinin listelendiği bir dizin.
 MaviNokta – Site arama ve web dizini.
 Mynet Arama – Mynet Kategorileri ve Mynet Arama Motoru olmak üzere iki arama stratejisini de bünyesinde bulunduran kapsamlı bir dizin. 
Neoobe – Bünyesinde birçok site barındırmakta ve araç çubuğu gibi aramanızı kolaylaştırıcı araçlar sunmaktadır. 
Rehber.cc – Kategorik türkçe site rehberi.
 Sanalistan – Kategorik dizinler ile web dizin hizmeti sunuyor.
 Secin.com – Binlerce link. 
Senbul – Kategorize bir şekilde hazırlanmıs yerli ve yabancı site adresleri. 
Sitebul.gen.tr – Sitelerin kategorilere ayrılıp listelendiği bir site.
 Site Ekle – Kategorilere ayrlmış web siteleri dizini ve arama motoru.
 Siteler.net – Beğendiğiniz sitelerden favori listeleri oluşturabilip kategori takibi yapabileceğiniz bir Türkçe site arama motoru.
 Sitetanitimi.com – Sadece Türkçe içerikli sitelerin detaylı tanıtımları, ziyaretçilerin siteler hakkındaki görüşleri, detaylı arama imkanı, ziyaret sayısına göre popüler liste sıralamaları bulunuyor.
 Tamport.com – Kategorik site indeksi, üye siteler arasında arama hizmeti de sunmakta. 
Tekbul – Kategorilere ayrılmış web dizini. Konulara ayrılmış haberler. 
Top Arama – Kategorilere ayrılmış bir web dizini ve arama motoru. 
TRextra.com – Sitelerin resimli olarak indexlendiği ve siteler hakkında yorum yapılıp, not verilebilinen bir dizin. 
Türk Site Rehberi – Çeşitli rehberler altında, çok sayıda kategori barındıran bir dizin.
 Vianel – Türkçe içerikli siteler dizini ve arama motoru. 
Webdebul – Kategorik olarak yapılandırılmış Türkçe siteler indeksi. 
WebDizini – Arama motoru ve web dizini. 
Web Kuyusu – Türkçe içerikli siteler için web rehberi.
 Websayfalari.com – Kategorik olarak düzenlenmiş web sayfaları ile ilgili oy verebildiğiniz, yorum yazabildiğiniz dizin. A’dan Z’ye – Kategorik olarak listeli siteler rehberi. 
Ara Bunu – Kategoriler altında listelenmiş siteler sunan, arama motoruna sahip link dizini. 
BedavaBul – Kategorilere göre düzenlenmiş bir link arşivi. 
Bedava.org – Ücretsiz hizmet veren sitelerin adresleri ve açıklamaları. 
BedavaTr – Türkçe sitelerin kategorilere ayrıldığı, dizin şeklindeki link rehberi.
 BedavaYer – Kategoriler şeklinde düzenlenmiş bir link listesi. 
Benimsayfam – Medya ve eğlenceleri linkleri, faydalı bağlantılar ve küçük bir dizinden oluşuyor.
 Bulmak Kolay – Kategorilere ayrılmış site linkleri ve arama motoru. 
E-Linkler – Kategorik olarak listeli web siteleri bulunan rehber site. 
E-yaşam Rehberi – Türkçe sitelerin kategorilere ayrıldığı link rehberi.
 FixFavori – Kategorilere göre ayrılmış favori siteler listeleniyor. 
Gerekli Linkler – Çeşitli kuruluşlar ve medyayla ilgili linkler. 
Hemenbul.com – Kategorilere göre düzenlenmiş bir link arşivi.
 Hit TR – Kategoriler altında sıralanmış link dizini.
 Interturknet – Kategorilere ayrılmış Türkçe içerikli siteler.
 icerix.com – Kullanıcıları tarafından eklenen ilginç linklerin bir arada bulunduğu site.
 ilay.net – Çeşitli kategorilerde yararlı linkler içeriyor. 
İyisiteler – Kategorilere ayrılmış linklere ana sayfadan ulaşılabilen web sitesi. 
Kolaycabul – Kategorik olarak listelenmiş sitelerden oluşan web sitesi. 
Link Bankası – Kategorilere ayrılmış bir link listesi.
 Link Cenneti – Düzenli kategoriler altından sitelere ulaşabileceğiniz link listesi.
 Link Defteri – Kategorilere ayrılmış, dizin şeklinde düzenlenmiş bir link listesi. 
Link Dünyası – Kategorilere ayrılmış kaliteli siteler.
 Link Ekle – Dizin düzeninde ve editörler tarafından onaylanan sitelerin eklendiği bir site.
 Linkhane – Arşivlenebilecek siteleri bir sanal kütüphane fikri altında topluyor. 
Linkler – Kategorilerden oluşan bir link listesi. 
Link Sepeti – Türkçe içerikli sitelerin kategorilere ayrılarak sunulduğu link arşivi. 
Link Sitesi – Kategorilere göre düzenlenmiş tek sayfalık liste.
 Link Sitesi – Kategoriler halinde tek sayfada linklerin listelendiği site.
 LinkUx – Kategoriler altında düzenlenmiş linklere ulaşabileceğiniz, arama özellikli link arşivi.
 Listetürk – Konu başlıklarına göre sıralanmış güncel ve belirli konular üzerine linkler.
 MaxiOnline – Çeşitli kurum ve kuruluşlara ait linkler listeleniyor. 
Sabah Sabah – Kategorilere ayrılmış link dizini. 
Sanal Kütüphane – İngilizce ve Türkçe siteleri birlikte sıralamış bir link listesi. 
Sayfa.com – Çeşitli konularda linkler.
 SiteArşivi – Siteleri başlıklar altında listeleyen bir link sitesi. 
Site Bul – Kayıtlı türkçe siteler üzerinden arama sonuçları getiriyor.
 Sitelersitesi – Kategoriler halinde konularına göre web bağlantıları sunan link dizini.
 SiteRehber.com – Türkçe içerikli siteler listeleniyor.
 Start Web – Konu başlıklarına ayrılmış linkler içeren site. Tanıtımı Link Deposu – İçeriğinde kategorilere göre linkler barındıran bir link sitesi.
 TRbul – Kategorilere ayrılmış bir link listesi.
 TRli.net – Konusuna göre kategorilere ayrılmış siteler bulunan link sitesi.
 Tr100.net – Konu başlıkları içinde kategorilere göre sıralanmış linkler.
 Turk Info – Internet dünyasındaki Türkiye. Turkish Media – Türk medya ve web sitelerine linkler.
 Türkçe Siteler – Kategorize edilmiş olarak siteleri listeleyen, arama özellikli link listesi.
 Türkiye Başlangıç Sayfası – Start4all tarafından düzenlenen kapsamlı bir Türkiye Link Listesi. 
Urlekle.com – Çeşitli kategorilerde güncel linkleri içeren link listesi. 
WebLink – Kategorilere ayrılmış link listesi. Webrehberim – Çoğu linkin tek sayfada olduğu, aynı zamanda alt kategorileri barındıran link listesi. 
Web-Reyting – Türkçe ve İngilizce siteler rehberi Web Siteleri – Kategorilere göre düzenlenmiş link arşivi sitesi.
 Webzirve – Kategorilere ayrılmış yerli ve yabancı siteler listelendiği site.
 Yakeo – Türkçe ve yabancı siteleri tek sayfada veren ve arama motorları indeksi sunan bir site.
 Yol Göster – Konu başlıklarına göre ayrılmış internet ve güncel konularda linkler.
 Zalluk – Tek sayfadan oluşan bir link listesi.
 Yukarıdaki sitelere tektek üşenmeden ekleyin sitenizi. Fakat karşılıksız ve üsretsiz olanlara ekleyin. Yani sizden sitenize kod eklemenizi isteyenlere eklemeyin geçin. Muhtemelen sitelerin yarısına yakını karşılıksız. Bunların dışında daha fazla backlink alamyın,abartmayın yoksa sandboxa girersiniz

Bu öğeyi yazdır

  Merhaba
Gönderen: leojely - 12-14-2017, 05:49 PM - Forum: Öneriler, Sorunlar & Şikayetler - Cevaplar (1)

Merhaba nasılsınız iyi misiniz.

Bu öğeyi yazdır

  En İyi 5 Anti-Fidye Yazılımı 2017
Gönderen: Sait Karaali - 12-10-2017, 10:23 AM - Forum: Güvenlik Program ve Yazılımları - Cevap Yok

resim
Bilgisayarınızda fidye yazılım tehdidine karşı ek koruma sağlayacak 5 ücretli anti-fidye yazılımını seçtik! Tüm antivirüsler sizi fidye yazılımlarından koruyacağını iddia etse de, bazen işler yolunda gitmeyebilir. Üstelik zararlıyı algılamak, işin sadece bir yanı. Antivirüsünüz, fidye zararlısına kurban giden PC'nizi kurtarıp, şifrelenen dosyalarınızı geri getirebiliyor mu? Fidye zararlıları size endişe veriyorsa farklı bir antivirüse geçmenizde fayda olabilir. Bazı antivirüsler dosyalardaki değişiklikleri takip ederek verileri eski haline getirmenize izin veriyor. Bazıları ise sadece güvenilir uygulamaların dosyalarınıza erişmesine izin veriyor - bu, hem bilinen, hem de henüz bilinmeyen tehditlerden korunmaya yönelik iyi bir yaklaşım. Bir başka seçenek ise antivirüse ek olarak ikinci bir zararlı algılama yazılımı çalıştırmak. Bu şekilde zararlıyı bulma şansını artırabilirsiniz. İşinize yarayacak ücretsiz birçok antivirüs yazılımı var ancak ticari yazılımlar genellikle daha çok işleve sahipler ve daha iyi bir sicilleri var. İşte sizi fidye zararlılarından başarıyla koruyacak 5 ücretli yazılım.

1. AppCheck Pro (ilk sene 11 dolar)
AppCheck Pro, henüz keşfedilmemiş tehditleri bile algılayıp önlemeye yönelik özel bir anti-fidye yazılımı. Antivirüsünüz ile yan yana çalışan program, tüm işlemlerin davranışını, MBR ve GPT'yi, dosyalarınızı yakından izliyor. Zararlı yakalanır yakalanmaz engelleniyor ve otomatik olarak silinebiliyor.
2. Bitdefender Antivirus Plus (yılda 18,75 dolar)
Bir antivirüs yazılımı olan Bitdefender, davranış izleme motoru sayesinde ikinci bir koruma katmanı sunuyor. Bu davranış izleme motoru, işlemleri fidye yazılımına benzer davranışlar için yakından takip ediyor ve onları zarar vermeden önce durdurabiliyor. Bitdefender'ın fidye yazılımlarını engellemek için geliştirilen özel yazılımlar kadar güçlü olup olmadığını bilmiyoruz, ancak sahip olmanıza değeceğini düşünüyoruz.
3. Panda Internet Security (yılda 35 dolar)
Panda Internet Security'nin antivirüs motoru, güçlü bir ön koruma hattı sunmakla kalmıyor, çoğu fidye zararlısını hasar vermeden önce durdurabiliyor. Buna ek olarak Data Shield işlevi, yeni ve keşfedilmemiş tehditlere karşı dosyalarınızı korumaya çalışıyor. Data Shield varsayılan olarak Office belgelerini, resimleri, ses ve video dosyalarını koruyor ve belirli uygulamalara otomatik erişim izni veriyor. Bu sizin için yeterli değilse yeni dosya türleri veya güvenilir programlar ekleyebiliyorsunuz.
4. Webroot SecureAnywhere AntiVirus (yılda 28,10 dolar)
Adından da anlayacağınız üzere Webroot SecureAnywhere AntiVirus sizi sadece fidye zararlılarından değil, virüslerden de koruyor. Mevcut antivirüsünüz ile kullanabileceğiniz yazılım, antivirüsün kaçıracağı herhangi bir tehdidi yakalama şansına sahip. "İki antivirüs bir arada çalışmaz" kuralı burada geçerli değil, çünkü Webroot SecureAnywhere AntiVirus diğer güvenlik yazılımlarıyla çakışmayacak biçimde geliştirilmiş.
5. ZoneAlarm Anti-Ransomware (yılda 2,5 dolar)
ZoneAlarm
Anti-Ransomware, herhangi bir antivirüsle yan yana çalışabilen, kullanımı kolay bir araç. Program, zararlıları bulmak için imza dosyalarını kullanmıyor, bu yüzden düzenli güncellemelere ihtiyaç duymuyor. Araç, işlemleri şüpheli davranışlara karşı izliyor ve bu sayede bilinmeyen tehditleri bile algılayabiliyor.  

Bu öğeyi yazdır

  Çogu yerde sorun
Gönderen: ReiS1453 - 12-07-2017, 07:22 PM - Forum: Öneriler, Sorunlar & Şikayetler - Cevaplar (1)

Sistemde çogu yerlerde sorun var forumu bi kıntrol ederseniz daha iyi olacak

Bu öğeyi yazdır